Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Początek z własnym koniem
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnes
źrebak
źrebak

PostWysłany: Sro. 02 Cze. 2010, 09:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma 100% rację Jan_Osik , też tak to widzę. Kobyłka jest typowym rekraantem o p. widzenia: " 2 kółka w prawo, 2 kółka w lewo, kłusik i parkujemy. Co, nie parkujemy ?! No ty chyba oszalałaś ! Właśnie, że parkujemy !" Stanowczość na pewno konieczna i nie zawachałam się jej użyć na pierwszej jeżdzie. Jeżeli jednak lekceważenie konia można pokonać stanowczością na maneżu, to przy terenie nie jest to takie oczywiste. I stąd mój pomysł na metody naturalne . Oczywiście jazda taka jak Kwiatkonie na oklep i na sznurku to marzenie ale streszcza się w niej zaufanie zwierza do człowieka i odwrotnie. Metody naturalne to taka droga na skróty. Bo nie na skróty to wychowanie od żrebaka, karmienie, codzienna opieka itd. A ja stajni niestety nie mam.
Kuhajlan, nie mam w stajni trenera naturalisty ale mam zaprzyjażnionych instruktorów, odpowiadają na wszystkie moje pytania. Tylko, że ja jadę do nich raz w tygodniu, a pytania mam ciągle i nie zawsze mam je jak zapisać...I tu dochodzę do pierwszej części mojego pierwszego postu. Takie sprawy , które dla Was mogą być oczywiste a dla mnie nie, np. czy lonżę zakłada się jak uwiąz do kantara , czy w ogóle można do lonżowania użyć kantara i uwiązu. Jak sprowadzam kobyłę z pastwiska , a galopują do mnie inne ciekawskie to czy udawać, że nie widzę czy pozwolić im się zbliżyć i powąchać czy trzymać na odległość. A jak siodłam, a koń stoi na uwiązie i w kantarze na zewnątrz stajni to najpierw ogłowie ale wtedy ryzykuję że citnie jak odejdę po siodło czy lepiej najpierw siodło. itd itd. W zwykłych książkach o takich szczegółach nie piszą. Kuhajlan pisze , że teoria nie wystarczy, trzeba praktyki ale przecież na "szkółce " tego akurat nie uczą Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 02 Cze. 2010, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uczą. Tylko trzeba wybrać odpowiednią szkółkę albo wyrazić chęć w obecnej. Popytaj instruktora/ki czy nie pozwoliła by ci samej w 100% przygotować konia do jazdy (ze sprowadzaniem z pastwiska włącznie). A może zamiast godziny jazdy poproś o godzinę nauki lonżowania, zakładania owijek, ochraniaczy, wykład i prezentację o wędzidłach itd?
Agnes
źrebak
źrebak

PostWysłany: Czw. 03 Cze. 2010, 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niezły pomysł. Muszę się tylko indywidualnie umówić bo reszta rekraantów w różnym wieku i zaawansowaniu raczej na wykład się nie zgodzi Laughing .Ale spróbuję.[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klaudusia1015
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Czw. 03 Cze. 2010, 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobrze ale są rasy koni które mają pewne charakterystyczne cechy tak jak kuce szczególnie szetlandy są wredne w większości nie mówię że każdy z tym chyba wiele osób się zgodzi są rasy koni bardziej stworzone do rekreacji a inne które mają inne przeznaczenie
Wiadomo ułożenie ma główny wpływ ale biorąc przykład 3 konie z tej samej hodowli 3 różnych ras jak bardzo mogą się różnić zachowaniem
Wiem że to jest temat do długiej debaty i wiele osób ma podzielone zdania dla tego nie mam zamiaru go rozwijać szczególnie że inny jest temat ale ja osobiście patrząc na araba wolała bym hucuła do rekreacji (rekreacja mając na myśli osoby na różnym poziomie umiejętności pierwsze lonże wyjazdy w teren) A są to konie o niewielkiej różnicy we wzroście z Arabami i dużo lepsze moim zdaniem przede wszystkim odważniejsze jednak tym samym nie wykluczam Arabów mam osobiście 1 araba i pół araba
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Czw. 03 Cze. 2010, 18:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że konie różnych ras różnią się wartością użytkową i przydatnością do różnych celów, ale Ty napisałaś
Cytat:
widzieliście angloaraba kiedyś w rekreacji
(i było to chyba pytanie).

Otóż odpowiadam:
widzieliśmy angloaraby w rekreacji i nawet na nich jeździliśmy. My akurat w Stadninie Koni "Ochaby" ale nie pisz znowu, że to pewnie wyjątek. Na angloarabach i arabach możesz sobie pojeździć rekreacyjnie na przykład tutaj:
http://www.janow.arabians.pl/pl/oferta/jazdy.php
Na folblutach możesz sobie pojeździć rekreacyjnie na przykład w Iwnie.
Jeśli w masowej rekreacji nie ma takich koni, to przede wszystkim dlatego, że właścicieli małych stajni nie stać na nie.

Nie wiem skąd wzięłaś (wzięłyście) te różne opinie o koniach pełnej lub czystej krwi? Może z Wikipedii? No a już zupełnie wyssane z palca są opinie o mieszankach folblutów lub arabów. Trzeba sobie uświadomić, że ogromna większość koni - zaryzykuję: prawie wszystkie użytkowane wierzchowo w cywilizowanym świecie - to mieszanki folblutów i arabów z innymi rasami. O folblutach i arabach można powiedzieć, że to rodzice prawie wszystkich innych współczesnych ras.

Nie ufam ludziom, którzy zajeżdżają konie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
klaudusia1015
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sob. 05 Cze. 2010, 20:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jeśli w masowej rekreacji nie ma takich koni, to przede wszystkim dlatego, że właścicieli małych stajni nie stać na nie.

hm... dobrze szukając nie patrząc na papier araby nie są drogimi końmi chyba że ktoś szuka konia janowskiej hodowli ile koni tej ras jest sprzedawane za grosze szczególnie przy likwidacji stadnin gdyby były takie droie to ja bym nie posiadła na pewno żadnej sztuki bo raczej nie mam koni po kilkadziesiąt tys. tylko zwykłe rekreanty w większości

A na marginesie patrząc papierowo to każdy koń jest drogi nie ważne czy oo czy sp
nie wydaje mi się żeby brak koni tej rasy w rekreacji wiązał się z ich ceną
jednak
Jak napisałam mam szkółkę jeździecką posiadam konie różnych ras arabkę 1 i poł arabkę między innymi i nie dała bym ich do rekreacji
A tak na marginesie araby są końmi które z natury mają dość delikatne pyski czy dając początkującej osobie której lata ręka i ciągle szarpie konia ktory ma delikatną mordkę jest dobrym pomysłem? [/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Nie. 06 Cze. 2010, 12:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro masz szkółkę i masz takie konie, to piszesz z własnego doświadczenia.
Czy aby jednak nie tylko i wyłącznie z własnego doświadczenia? Znaczy się - masz jedną arabkę i jedną półarabkę, z jakichś powodów (może nawet sentymentalnych?) nie dajesz ich innym, ale czy to jest wystarczające do uogólniania opinii na całą rasę? Piszesz na przykład, że araby mają delikatne pyski. A wielkopolaki na przykład, to nie mają delikatnych pysków i można je szarpać Question

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Nie. 06 Cze. 2010, 14:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz, masz rację. Ale jest jeszcze jedno "ale".
Niektóre rasy były selekcjonowane pod względem dobrego charakteru i użytkowości, inne typowo pod względem eksterieru.
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Nie. 06 Cze. 2010, 20:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wymień rasy koni (nie kucyków z wynalazkami typu falabella) które były lub są selekcjonowane wyłącznie pod względem eksterieru - z pominięciem użytkowości.

Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Nie. 06 Cze. 2010, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale ja nie napisałam, że były selekcjonowane z pominięciem użytkowości Confused
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Nie. 06 Cze. 2010, 20:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niektóre rasy były selekcjonowane pod względem dobrego charakteru i użytkowości, inne typowo pod względem eksterieru.

To co właściwie chciałaś przez to powiedzieć?

Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 07 Cze. 2010, 07:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O to, że nie brano pod uwagę charakteru tylko eksterier (i użytkowość).
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: