Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Grzyby

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> Konia z kopytami, czyli co zjeść i czym popić?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Pon. 16 Lip. 2007, 22:50    Temat postu: Grzyby Odpowiedz z cytatem

Wczoraj jedliśmy już tegoroczne grzyby z lasu - kurki i podgrzybki prosto z Puszczy Noteckiej. Przejrzałem kilkanaście przepisów z internetu na grzyby duszone: ze śmietaną, bez śmietany, z mąką, bez mąki, z mąką i śmietaną, podlewane rosołem, zaciągane jajkiem - itede itepe. Nie natrafiłem w przepisach na dodatek czosnku, więc niech to będzie mój wkład do grzybologii.

Od jakiegoś czasu dodaję do duszonych grzybów odrobinę czosnku. Spróbujcie spróbować i oceńcie sami. Jeśli chce mi się bawić, to najpierw przesmażam tę odrobinę czosnku na maśle, razem z niewielką ilością drobno posiekanej cebuli. Tak, żeby cebula zrumieniła się na złoto, a z czosnku wyszedł ten pierwszy, intensywny zapach. I taką "przyprawę" dodaję do grzybów pod koniec duszenia.

Jeśli chodzi o mąkę, to ja bez mąki.
Jeśli chodzi o śmietanę, to słodka 36% (taka, którą kroi się łyżką). Ale dodaję ostrożnie, gdyż z taką śmietaną łatwo przedobrzyć i zabić smak grzybów robiąc śmietanę z grzybami - zamiast odwrotnie.

Wniesiecie jakiś swój wkład do grzybologii? Jakieś uwagi, ciekawe przepisy? Smile

Nie ufam ludziom, którzy zajeżdżają konie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Avelcia
masztalerz
masztalerz

PostWysłany: Pon. 16 Lip. 2007, 23:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pieprzu dodajesz? I cebulki?
Bardzo eksponują esencję grzybowego smaku. Do grzybów przed duszeniem zawsze dodaję jedną małą posiekaną cebulkę, która dusi się razem z nimi (aż zaniknie). Pieprzu dodaję odrobinkę w trakcie - nie można przesadzić, bo inaczej zamiast smacznej potrawy zostanie nam palące "coś'. A na koniec zaciągam śmietaną, ale taką 12-18%.

I kurki - moje ulubione - podsmażone na maśle i następnie zmieszane z jajecznicą... MNIAM!

Ps. Sezon dopiero się zaczyna, dlatego chętnie poeksperymentuję z czosnkiem. Na pierwszy rzut oka w ogóle mi do grzybów nie pasował, ale skoro mówisz, że warto, to chyba się z Gyulą skusimy Very Happy

Fernando Savater
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Wto. 17 Lip. 2007, 00:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Avelcia napisał:
Pieprzu dodajesz? I cebulki?

Jasne. Duszą się z cebulą i oprószam je pieprzem Smile (żeby nie powiedzieć pieprzę).

Gdyby ktoś eksperymentował z czosnkiem w tej wersji bardziej pracochłonnej (zamiast dodać do duszenia), to trzeba uważać, żeby go nie spalić. Czosnek podsmaża się krótko i jeśli robimy to z dodatkiem posiekanej cebuli, to rumienimy ją najpierw i czosnek dodajemy do niej na krótko przed zdjęciem z ognia.
No i przypominam - czosnku odrobina. Inaczej reklamacji nie przyjmuję. Smile

Jeszcze dopowiem, że choć w naszej kuchni króluje oliwa z oliwek, to grzyby wymagają jednak masła.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Hoss Cartwright
Konny pirat z beczki
Konny pirat z beczki

PostWysłany: Wto. 17 Lip. 2007, 14:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wszystko pięknie aż mi pociekło jak was czytam, ale powiedzcie mi czym zapijacie owe scecyjały?
aluta
rumak
rumak

PostWysłany: Wto. 17 Lip. 2007, 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja nie jadam zbyt dużo grzybów i nawet się na nich nie znam, aczkolwiek podczas pielgrzymki w lesie było ich full i wyglądały tak smacznie, że nawet ja się domyśliłam, że są jadalne Laughing .
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Zagadaj na GG
Whizzy666
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Wto. 17 Lip. 2007, 23:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nienawidze grzybów. Nienawidze jeść -duszone, pieczone gotowane...fuj. Nienawidze zbierać

Wyjątkiem są tylko pieczarki w pizzie lub takie zrobione...w mleku i mące chyba i mogę ewentualnie zjeść kurki i opieńki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sro. 18 Lip. 2007, 01:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hoss Cartwright napisał:
czym zapijacie ?

Wodą źródlaną - jak wszystko. Smile

Powrót do góry
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sro. 18 Lip. 2007, 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ już dawno uznałem, że od wódki rozum krótki - wysilałem wyobraźnię na temat "skoro wino, to jakie?". W końcu musiałem sprawdzić, co mówią inni i już jestem mądrzejszy:
http://kobieta.onet.pl/39,186,1410610,1,grzyby_z_winem,kiosk.html

Krótko mówiąc - przede wszystkim czerwone wino. Co do szczegółów, polecam powyższy artukuł. Wprawdzie niedawno w restauracji zamówiliśmy do grzybów białe wino ale były to kurki w śmietanie, więc z częścią podlinkowanego artykułu też jest to w zgodzie.

Nowo poznaną teorię postaram się jak najprędzej sprawdzić empirycznie, a wrażeniami oczywiście podzielę się z Wami. Smile

Powrót do góry
Hoss Cartwright
Konny pirat z beczki
Konny pirat z beczki

PostWysłany: Pon. 03 Wrz. 2007, 00:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widział ktoś grzyba w tym sezonie?
aluta
rumak
rumak

PostWysłany: Pon. 03 Wrz. 2007, 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja Very Happy i to sporo.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Zagadaj na GG
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> Konia z kopytami, czyli co zjeść i czym popić? Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: