Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ujeżdżanie konia i przygotowanie do tego
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Teodora
rumak
rumak

PostWysłany: Sob. 18 Sie. 2007, 00:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nici napisał:
5-6 lat pod zajeżdżenie dopiero??! Czegoś takiego jeszcze nie słyszałam. Konie są już w pełni rozwinięte w wieku 3, 4 lat. Fizycznie i psychicznie.

co do psychicznej dojrzałości czterolatków jestem conajmniej sceptycznie nastawiona... a różnica między koniem 3 i 6-letnim jest naprawdę duża. tylko rzadko widuje się "nietknięte" sześciolatki, więc łatwo jest wysnuć wniosek, że ta różnica wynika z doświadczeń z pracy z człowiekiem (a nie po prostu z procesu dorastania).

mam ostatnio doświadczenia z takimi "dorosłymi szczawikami" - rozrzut od 5 do 8 lat. w startowaniu dwu "maczam palce", startowanie czterech innych obserwuję. i jedno, i drugie, jest przyjemnością. konie spokojne, rozważne, stabilne emocjonalnie (i fizycznie), otwarte. bez buntów, fochów czy lęków. trudno mi uwierzyć, że to przypadek i zbieg okoliczności.

BTW zastanawiam się, gdzie wyczytałam, że konie dojrzewają:
fizycznie w wieku lat 5
emocjonalnie w wieku lat 7
i intelektualnie w wieku lat 10
(skoro internet jest mały, to może ktoś jeszcze na to trafił?)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
Teodora
rumak
rumak

PostWysłany: Sob. 18 Sie. 2007, 00:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

p.s. nie na temat - a na konie i my jak zwykle... artykuł bez podania choć źródła czy tłumacza. tradycja taka chyba. i brzydka prakytka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
Ailusia
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Nie. 19 Sie. 2007, 18:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teodora napisał:
mam ostatnio doświadczenia z takimi "dorosłymi szczawikami" - rozrzut od 5 do 8 lat. w startowaniu dwu "maczam palce", startowanie czterech innych obserwuję. i jedno, i drugie, jest przyjemnością. konie spokojne, rozważne, stabilne emocjonalnie (i fizycznie), otwarte. bez buntów, fochów czy lęków. trudno mi uwierzyć, że to przypadek i zbieg okoliczności.

Myślę że można by to szerzej opisać, bo to bardzo ciekawe. Mi się efekty tych doświadczeń bardzo spodobały, nawet te bardzo wstępne efekty Wink aż tak mnie przekonały, że teraz czekam spokojnie do czwartego roku życia. A potem, kto wie, bo i tak nie wiem czy się wyrobię ze wszystkim, co na ten rok czekania zaplanowałam...
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sob. 22 Maj. 2010, 23:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie czytałam całego wątku także nie bijcie!
Niestety wśród "rolników" normą jest zajeżdżanie 1,5- 2 letnich koni. Bo po co czekać? Normą jest roczniak chodzący w bryczce...
Avelcia napisał:
To może "podejdź" właściciela inaczej - powiedz mu, że warto poczekać z rozpoczęciem pracy z koniem jeszcze co najmniej rok, bo jeśli zacznie zbyt wcześnie, to zamiast zyskać na tym pieniądze - straci. I roztocz przed nim wizję problemów z kręgosłupem, z nogami, ciągłych wizyt weterynarza i kosztów zakupu leków, przestojów w pracy itd., których dałoby się uniknąć, gdyby odczekać jeszcze ten jeden rok, odżałować kasę na karmę i móc potem zarabiać na koniu na przykład ze 2-3 lata dłużej...?

Tak jak sama później napisałaś- w takiej sytuacji koń trafi na rzeź. Krótka piłka.
kulciakoniara
roczniak
roczniak

PostWysłany: Nie. 23 Maj. 2010, 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak. u mnie jest podobnie . mam 1.,5 rocznego ogierka. mój dziadek strasznie pragnie aby ten , już , zaraz , natychmiast chodził pod siodłem i w bryczce . cały czas próbuje wbić mu do głowy , że konik jest za młody . niestety jemu nie da się tego przetłumaczyć . więc ja, staram się jak najbardziej przedłużać tą całą nauke ' ujeżdżania ' . chodzę z nim na spacery , oswajam go z siodłem . i mam do Was pytanie . bo chodząc z nim na łąkę nie mogliśmy sobie z nim dać rady , stawał dęba , brykał itp. kupiliśmy wedzidło i powiem Wam , ze nie było problemów , żeby wziąłe je do pyska . teraz nawet chodzę z nim na spacery itp. ( zdarza się , że chodzę bez wędzidła, bo już sie uspokoił . ) czy to nie było za wcześnie z tym wędzidłem .? a jeśli nie wędzidło to co sie stosuje w takich przypadkach .?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Zagadaj na GG
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Nie. 23 Maj. 2010, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To już jest plaga. Zajeżdżanie 1,5- 2 letnich koni. No bo po co czekać? Większość "miłośników" koni robi teraz tak, że kupują źrebaka, zajeżdżają i sprzedają po wyższej cenie. To nie jest nic złego pod warunkiem, że robi to osoba doświadczona (choćby i w dziedzinie koni rekreacyjnych) ale łapią się za to przeważnie [.............] O.o
Biorą takiego dwulatka na lonżę, pooganianją trochę (nie polonżują, to jest typowe ganianie bez celu) żeby się zmęczył, zarzucają siodło, popręg na full, znowu lonżują, jak przestanie wierzgać to jeździec na grzbiet i heja! Na drugi dzień ledwo/wcale nie reagujący na pomoce koń brany w teren. Uwierzcie- widziałam na własne oczy!
kulciakoniara
roczniak
roczniak

PostWysłany: Nie. 23 Maj. 2010, 17:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked no cóż. rozumiem że jestes z tego powodu niezadowolona , ale żeby wyzywać od [............] .? Shocked po porstu są to osoby , które myślą , że potrafią ale niestety mylą się i to strasznie .

ale jeżeli twierdzisz, że takie cos widziałas to naprawde musiało byś straszne ... u Nas do koni podchodzimy ... przyjaźnie .! wszystko załatwiamy głosem .! staramy sie jak najwięcej mówić do konika , chcemy żeby traktował nas jak swoją rodzinę . żeby nie bał się , ze chcemy zrobić mu krzywdę .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Zagadaj na GG
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pią. 28 Maj. 2010, 23:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to nie taki jak ja a rolnik.
A pewno, że straszne! Później taki koń nawet nie potrafi poruszać się z siodłem bo jest do niego nieprzyzwyczajony...
antonuwkaa
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Sob. 29 Maj. 2010, 16:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o tym problemie z cezarem pisałam kiedyś gdzie był kupiony koń 2letni buł już na ztojantach i nie wiadomo gdzie jeszcze cuda wianki 8 właścicieli go miało -teraz w sumie jeździmy go od początku.Szkoda roboty tylko problemy jak sie tak szybko zarzuca siodło -ale cóż życie- wszystkich koni z rzeźni też nie uratujemy możemy tylko próbować Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

Skocz do: