Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Powożenie - reaktywacja.
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sob. 16 Sie. 2008, 13:47    Temat postu: Powożenie - reaktywacja. Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś tutaj interesuje się powożeniem?

Na początek ciekawostka, podobno robiąca ostatnio furorę w Niemczech. Uprząż ważąca w całości coś 2 kg i trochę na jednego konia:

Nazywa się to sieltec. Nie wiem tylko, czy nazwa dotyczy takiej uprzęży, czy materiału z jakiego została wykonana?

Nie ufam ludziom, którzy zajeżdżają konie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
koniara
roczniak
roczniak

PostWysłany: Sob. 16 Sie. 2008, 13:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro mogą być kantary sznurkowe, to i uprząż sznurkowa też może być Smile ale swoją drogą ciekawie to wygląda i faktycznie musi być dość lekka, tym lepiej dla konia, bo nie musi dźwigać tych tych ciężarów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mkasia
źrebak
źrebak

PostWysłany: Sob. 16 Sie. 2008, 14:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem tylko ciekawa jakie jest to mocne SmileSmile i czy długo wytrzyma Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Zagadaj na GG
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sob. 16 Sie. 2008, 14:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o uciąg - podobno bardzo mocne.
Jeśli chodzi o zużywanie się - nie wiem.

Miałem to w ręce. Zewnętrzny oplot z jakiegoś kosmicznego tworzywa, a w środku "coś" (nie wiem co). Dla kumających po niemiecku podaję stronę:
http://www.sieltec-geschirr.de/

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
busch
źrebak
źrebak

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 00:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a kuń się od tego nie obetrze/odparzy?
wygląda na mało oddychające i przyjazne dla skóry
Powrót do góry
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 10:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy np. kantar sznurkowy ma być "oddychający"? Trochę dziwne wymaganie.

Jak powstają otarcia - tak dokładnie nie wiem. Ale jeśli od tarcia (czyli np. od zapiaszczonych pasów), to w tym wypadku nie powinny. Wierzchni oplot jest bardzo śliski. Nie powinno się wiele do niego przyklejać (albo wcale), no i sam z siebie też nie powinien obcierać (wiadomo - uprząż jest ruchoma, nie siedzi na koniu sztywno).

Powrót do góry
jasmina
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 10:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jedyną rzecza ktora mnie niepokoi jest raczej nacisk. Wiadomo- pasek skórzy czy czegoś innego jest płaski, ma duża powierzchnię, nacisk linki przy użyciu tej samej siły bedzie większy- tj. widze na fotce podkładkę na piersi konia- to pewnie dlatego;) nAle na innych częściach ciała nie bedzie takie cuś się dziać?
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 10:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta podkładka jest w części, która pracuje - tam jest przyłożona siła uciągu. Natomiast cała reszta, to w zasadzie konstrukcja nośna. Jest też podkładka na grzbiecie konia. I teraz weź pod uwagę, że cała uprząż (słownie: cała uprząż) na jednego konia - od sznurka na nosie konia do zakończenia lejców w dłoniach powożącego - waży trochę ponad dwa kilo. Rozłóż to na wszystkie sznurki i odpowiedz, co ma naciskać?

Polecam to zdjęcie:

Powrót do góry
Kowboje_z_Mazur
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 11:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś ten koń chyba ma ciągnąć...

Jak dźwigasz zakupy tak ciężkie, że reklamówki wrzynają Ci się w ręce to jakie znaczenie ma to, że reklamówka nic nie waży?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koń ciągnie przy pomocy pasów (tutaj sznurów) pociągowych przypiętych do napierśnika, a napierśnik ma tę podkładkę, o której wyżej była mowa i którą doskonale widać na zdjęciu z dzieciakiem jak i na moim zdjęciu.

W tym momencie pomyślałem też o naszelnikach - nie widzę czy tam są jakieś podkładki. Ale po pierwsze żadna ustawa nie zbrania ich tam dodać, a po drugie - nie ma to większego znaczenia przy dzisiejszych pojazdach konnych wyposażonych w układ hamulcowy jak w samochodzie (hydraulika, tarcze).

Przy okazji:
te podkładki też są z jakiegoś tworzywa sztucznego. Nie macałem ale wyglądają tak gąbczasto i są dość grube.

Powrót do góry
busch
źrebak
źrebak

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 17:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kantar ma być oddychający, bo inaczej odparzy za uszami konia ;pp
Powrót do góry
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sob. 23 Sie. 2008, 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obawiam się, że mylisz kantar z nausznikami.

Powrót do góry
busch
źrebak
źrebak

PostWysłany: Nie. 24 Sie. 2008, 00:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

obawiam się, że nic nie mylę- chodziło mi o potylicę. Niektóre konie obciera kantar parciany, po syntetycznym+cały dzień na słoneczku chyba by skóra odlazła razem z czaszką i mózgiem Mr. Green
Powrót do góry
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Nie. 24 Sie. 2008, 11:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bush napisał:
po syntetycznym+cały dzień na słoneczku chyba by skóra odlazła razem z czaszką i mózgiem

Niektórym odłazi i bez słoneczka.

Mało wiesz o tworzywach syntetycznych i pewnie kojarzą Ci się tylko z torebką-reklamówką. Natomiast niektórzy zakładają ciuchy np. z jak najbardziej syntetycznym i jak najbardziej oddychającym gore-texem.

To tak na marginesie. Co do ogłowia - podtrzymuję swoje zdanie, że wypisujesz banialuki i to coraz większe.

Powrót do góry
busch
źrebak
źrebak

PostWysłany: Nie. 24 Sie. 2008, 22:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja, nie specjalizuję się w produkcji i dystrybucji tworzyw syntetycznych. Może przeczytaj jeszcze raz pierwszy mój post:

Cytat:
a kuń się od tego nie obetrze/odparzy?
wygląda na mało oddychające i przyjazne dla skóry

Nie wiem czy wiesz, ale pytajniki w zdaniu zazwyczaj oznaczają, że ktoś o coś-jak sama nazwa wskazuje- pyta. Dam przykład dla rozjaśnienia sytuacji: scenka w sklepie, klient do pani sprzedawczyni: "Czy jest chleb?" Jak myślisz, co miał klient na myśli? Dam odpowiedzi dla ułatwienia:
a)chce kupić chleb ale go nie widzi więc pyta, czy takowy znajduje się w tej czasoprzestrzeni
b)chce ubliżyć sprzedawczyni sugerując, że mają wyłącznie czerstwe chleby sprzed trzech miesięcy
c)w rzeczywistości chce kupić gazetę "Twój gnój" ale się wstydzi więc pytanie jest zasłoną dymną
A teraz przełożenie na naszą sytuację; zwrot "wygląda na(...)" i pytajnik za "obetrze/odparzy" nie pojawiły się przypadkiem. Więcej; umieściłam je tam celowo by zwrócić uwagę na swoją niewiedzę w tym temacie i ewentualnego wybawcę z tej niewiedzy, który mnie oświeci czy ta uprząż jest wyprodukowana z materiału bardziej podobnego właściwościami do plastikowej reklamówki z selgrosu, czy też gore-texu sportowców z Pekinu 2008.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: