Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Warsztaty
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Nie. 21 Cze. 2009, 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zresztą - "od wieków" znana jest uzda bezwędzidłowa pod tytułem hackamore i nikogo to jakoś nigdy nie dziwiło.

Nie ufam ludziom, którzy zajeżdżają konie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Rzepek
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Nie. 21 Cze. 2009, 23:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W "prawdziwych" szkołach naturalsów jest taka kolejność, że najpierw jeździ się na samym kantarze, a dopiero potem wprowadza się wędzidło Laughing, kiedy koń jest gotowy ( i jest potrzeba to robić).
Ja najpierw zaczynałam klasycznie od wędzidła. Trwało to ...ok 37 lat ( oczywiście nie z tym samym koniem Wink ).
W końcu natrafiłam na konie po "przejściach" takich ,że żadne klasyczne metody, wędzidła, pelhamy, ostrogi, , itp, itd... nie dawały rady. A właściciele -górale, sprzedali je dlatego, że sobie z nimi nie mogli dać rady. Bat też nie pomagał Sad
W końcu zaczęłyśmy pracę naturalną ( konkretnie SNH -na odpowiednim poziomie, czyli kursy z twórcami szkoły, nauka pod okiem instruktora, szkolenia...szkolenia... i doszłyśmy do tego:
(na fotach -Magda, instruktorka SNH i Iśka)

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
TomC
roczniak
roczniak

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 07:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzepek,,jeżeli zajmujesz się końmi od 37 lat, to kiedy Ty zaczynałaś ? W kołysce??? Very Happy No, chyba że na zdjęciach to nie Ty Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Zagadaj na GG
Ailusia
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 07:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa zdjęcia mi się podobają Smile
A te szkoły naturalsów co nie wprowadzają wędzidła, to są nieprawdziwe? Razz
jasmina
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 10:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ailusia napisał:

A te szkoły naturalsów co nie wprowadzają wędzidła, to są nieprawdziwe? Razz

hihi;)
może mniej "oficjalne"Wink
Ogólnie mi bardzo odpowiada taka kolejnośc- sznurkowy halter- sznurek na szyi- wędzidło. ale oczywiście mam świadomość ze to nie jedyna słuszna droga;)

A co do tej strony/blogu bo do forum jeszcze nie dotarłam, to bardzo nie podoba mi się stwierdzenie, ze naturalsi dążą tylko do wyjęcia wędzidła z pyska. Nie wiem czy autorstwa KiN vczy tez nie, nie wnika, ale to stereotyp i kompletna bzdura.
Rzepek
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie, że bzdura. Prawdziwe szkolenie natural to cała filozofia współpracy z koniem, porozumienia i wzajemnego zaufania. Czego efektem (skutkiem "ubocznym") jest mozliwość jazdy bez wędzidła -ale i tak nie zawsze i nie na każdym koniu. Ogólnie biorąc - natural polega na tym, że to nie my -ludzie -narzucamy koniowi swoje przywództwo i bycie "alfą", tylko koń SAM, dobrowolnie wybiera sobie człowieka na przywódcę stada, podporządkowuje mu się, spełnia jego polecenia, współpracuje. A człowiek daje mu możliwość wyboru -ale takiego ,aby koń zechciał być z człowiekiem z własnej woli.
Na tej fotce klacz -xxoo była wręcz niebezpieczna w terenie -istne szaleństwo, nie do zatrzymania. Nie nadawała sie do jazdy terenowej. Teraz może jeździć na niej 10-letnie dziecko, na samym kantarku:

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
KiN
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Droga Jasmino,

nie jest to moje twierdzenie że naturl skupia sie wyłącznie na wyciągnięciu wędziła z pyska konia, przecież nie ja się podpisałam pod tym blogiem. Ja podpisuje się literką K

Osoba która zapoczątkowała tą dyskusję - Joanna ma właśnie taki pogląd na sprawę naturala.

Jak już wcześniej pisałam chciałabym poznać opinię innych ludzi na ten temat. Dlatego prowadzę powyższą dyskusję.

W kwestii kantara sznurkowego (nie kantara Cooka) mam różne doświadczenia, koń na którym poprzednio jeździłam strasznie nie lubił chwytania za kość nosową, mój obecny rumak też za tym nie przepada, a jak podaję mu wędzidło to sam je chwyta... W obu przypadkach nie bardzo sobie wyobrażam jak reagowały by na nacisk który powoduje kantar na tę własnie kość, ale przypuszczam, że nie byłyby zachwycone.

Jak widzisz nie ma co generalizować i na pewno nie znajdzie się złotego środka na wszystkie konie i wszystkich jeźdźców.

Szukałam długo w internecie forum lub blogu na którym, mogłabym podjąć dyskusję o tzw. naturalu i wtedy wpadłyśmy z dziewczynami na pomysł założenia własnej społeczności, którą już odwiedziłaś.

Strony, ktore znajdywałam to najczęściej strony reklamujące kursy lub sprzęt za kolosalne pieniądze. Ponieważ nie ufam takim masowym obsesjom szukam nadal kogoś kto podejmie się dyskusji. Chciałabym stworzyć taką stronę na której będą mogli dyskutować ludzie o różnych pogladach na sprawy jeżdziectwa i koni.

Jak na razie o naturalu dyskutuję Olga i Joanna, ja zamieszczam tylko zdjęcia i moje przemyślenia Smile

Zapraszam na
http://wharmoniizkoniem.ning.com/
http://www.photoblog.pl/nygusikasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
jasmina
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W kwestii kantara sznurkowego (nie kantara Cooka)

ogłowie dr cooka nie jest kantarem, działa zupełnie inaczej.

Cytat:
Jak widzisz nie ma co generalizować i na pewno nie znajdzie się złotego środka na wszystkie konie i wszystkich jeźdźców.

a ktokolwiek coś takiego stwierdził?

Na razie na tej waszej stronce troche się gubie, musze się wgryźćWink
Ale możesz umieścić moją poniższa wypowiedź:

tzw "natural" nie jest żadną konkretną metodą. To podejście do koni i jeździectwa uwzględniające to jak żyły konie, jak zostały zaprogramowane przez nature. Nic więcej, nic mniej. A to czy ktoś używa munsztuka czy ostróg, czy też kantarka sznurkowego, ogłowia dr cooka, to już kompletnie nie ważne. Ważne jest PODEJŚCIE a nie METODA. A tym bardziej sprzęt.
Teraz kwestia kursów i drogiego sprzętu- miałaś kiedyś taki w rękach? Nie? Naprawdę jest wyjątkowy, solidny i dobrze się nim pracuje. To tak jak z siodłami- nie neguje się gdy ktoś zamiast pfiffa kupuje np. prestige czy passiera- to normalne bo sprzet lepszy, działa lepiej, również ogłowie wybieramy lepsze- jeśli finanse pozwalają. Ta lina i halterek to właśnie takie "ogłowie" przy którym oprócz metki inwestuje się w jakość. Oczywiście mozna zadowolić się podróbkami- ale często są znacznie gorsze od oryginału.
A teraz kursy... Ile kosztuje godzina treningu u dobrego trenera? Na kursie, przyznam ze drogim, jest to ok. 6 godzin pracy, lub podział na grupy (w SNH się zdaje tak teraz jest). Ale co jest istotne- w kursach PNH instruktor przylatuje ze szwajcarii, to nie jest za darmo, prowadzi kilka dni intensywnego kursu który jest dopiero początkiem pracy- pokazuje jak i nad czym pracować, ale sam w sobie jest tylko wstępem. A że kosztuje... Prawda, ale nie jest konieczny aby z koniem pracować. Można jechać jako słuchacz, można zaopatrzyć się w materiały do nauki w domu, i można uczyć się od innych, nie na kursie.

Brak wędzidła- nigdzie nie twierdzę, ze jest to "złoty środek", "wymóg", czy też "jedyna słuszna droga". Ja jedynie twierdzę że mi osobiście to pomaga, służy i koń też wydaje się być zadowolony. Co w tym złego? Dlaczego więc się czepiać?

Nie twierdze, jak większość "naturalnych", że wędzidło jest złe, ale chce zacząć go używać dopiero gdy będę w stanie jeździć z samym sznurkiem na szyi.

No i nie jestem za sztywnymi podziałami "natural - "klasyka" a tym bardziej stawianie tych nurtów(?) w opozycji- nic nie stoi na przeszkodzie aby jeździć ujeżdżenie i jednocześnie pracować naturalnie, czy tez mieć naturalne podejście, nic nie szkodzi aby startować w rajdach i stosować PNH, naprawdę to da się połączyć. Wystarczy chcieć i z niczego rezygnować nie trzeba.

Na razie chyba tyle;)
KiN
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 22:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może zarejestrowałabyś się i zamieściła swój wpis?? Było by miło Smile

Widzisz wkońcu się zgadzamy, ja w ogóle siebie nie mogę wpisać do żadnej z tych grup. Zwyczajnie, może nawet trochę pasożytniczo wybieram to co odpowiada mojemu koniowi i mnie i staram się to zastosować Smile

Zapraszam na
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
jasmina
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wkońcu? Ja tak od początku twierdziłam, ba, twierdze tak od dłuższego czasu, odkąd wyrosłam z twierdzenia ze wędzidło jest fe, kantarek sznurkowy cacy i wszyscy klasycy to dranie;)
KiN
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 22:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok to w takim razie ja Ciebie nie zrozumiałam.
Dziękuje Smile

Zapraszam na
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

Skocz do: