Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Wyrywanie" w chodzeniu na uwiązie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konik13
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Nie. 21 Cze. 2009, 20:18    Temat postu: "Wyrywanie" w chodzeniu na uwiązie Odpowiedz z cytatem

Mój kobył sprawia mi kolejny drobniutki problem Wink podczas prowadzenia na uwiązie lubi wyprzedzać prowadzącego... Jest to uciążliwe, gdyż wtedy stopa łatwiej może znaleźć się pod kopytem Rolling Eyes jak go tego skutecznie oduczyć??
Arivle
roczniak
roczniak

PostWysłany: Nie. 21 Cze. 2009, 21:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest wiele sposobow

albo kiedy kon wyprzedza cie potrzasnij energisznie linka na ktorej jest prowadzony

albo prowadzaj konia z tzw. Różdżką, i kiedy kon zaczyna cie wyprzedazc stuknij go w pierś.

polecam "Nowoczesny trening konia" do poczytania Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TomC
roczniak
roczniak

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 07:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możesz go także pospieszyć i kazać zrobić kłusem ciasną woltę wokół siebie. Gdy znów zatrzyma się troszeczkę za Tobą to w nagrodę chwila przerwy i kontynuujecie spacer. U mnie stosowałem to naprzemiennie z bacikiem i szybciutko konie się nauczyły.
Natomiast jest inna sprawa. Takie zachowanie jest jednym z sygnałów jakie daje koń, że uważa nas za co najwyżej równych sobie. Więc kłania się tu konsekwencja we wszystkich czynnościach jakie przy koniu robimy. Odsuwanie od żłobu przy dawaniu karmy, przestawianie go z naszej drogi gdy gdzieś idziemy, robienie ćwiczeń z ziemi , pilnowanie by się nie kręcił przy siodłaniu i wsiadaniu itd itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Zagadaj na GG
Jemiola
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 11:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prowadzący powinien iść przed koniem, a nie przy łopatce, lub przy brzuchu. Jest wiele sposobów; np ciągłe kręcenie uwiązem, na początku koń miże się przestarszyć, ale po chwili jest już ok. Kiedy Cię wyprzedzi dostaje z uwiązu w nos, ciasne wolty. bacik itp. To że koń Cię wyprzedza, zazwyczaj nie świadczy o tym, że nie potrafi chodzić na uwiązie, Twój koń pewnie uważa, że to on prowadzi wasze "stado" ( Ty i koń według konia jesteście stadem ) i decyduje gdzie i kiedy pójdziecie. pzdr
konik13
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 22 Cze. 2009, 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

będę wprowadzać w nasze relacje wasze rady Wink ogólnie nie mam z nim problemów np. przy siodłaniu, wsiadaniu, prowadzeniu skręca tam gdzie chce Wink. Nie wiem przypadkiem czy to nie mała wina mojego taty... na początku mój koń bał się mężczyzn i jak go tato prowadził strasznie się mu wyrywał i możliwe że od tego się zaczęło... ale spróbuje to "skorygować". Dzięki za rady Smile
KiN
źrebak
źrebak

PostWysłany: Wto. 23 Cze. 2009, 11:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
W moim przypadku staram się unikać uderzania konia czymkolwiek w głowę (np. chrapy) wiem, że często kończy się to przykrym nawykiem uciekania głową przed podniesioną ręką lub innym przedmiotem. Mojego konia szturcham w łopatkę czy robi coś nie tak.

Jeśli chodzi o wyprzedanie podczas prowadzenia na uwiązie to najlepiej pomagały mi, tak jak juz moim przedmówcy napisali, małe wolty i podszarpywania na uwiązie.

Mam młodego konia który dość często sprawdza kto tak naprawdę przewodzi więc stosuje to cały czas gdy zachodzi potrzeba:-)

Na początku pomagałam sobie też bacikiem, dotykałam go z przodu palcatem - jakby zagradzając drogę - tez skutkowało.

Metod jest wiele musisz wybrać sobie najlepiej pasującą do Ciebie i Twojego Rumaka

Very Happy

Zapraszam na
http://wharmoniizkoniem.ning.com/
http://www.photoblog.pl/nygusikasia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
guli
Nasza Szkapa
Nasza Szkapa

PostWysłany: Wto. 23 Cze. 2009, 11:58    Temat postu: Re: "Wyrywanie" w chodzeniu na uwiązie Odpowiedz z cytatem

konik13 napisał:
Mój kobył sprawia mi kolejny drobniutki problem Wink podczas prowadzenia na uwiązie lubi wyprzedzać prowadzącego...

Powiedziałabym, ze to najważniejszy i pierwszy punkt, od którego zaczynają się dopiero problemy Wink

Konia powinno nauczyć się chodzenia za człowiekiem, obok człowieka i przed nim.
Ale lepiej , żeby początki były za człowiekiem.
Jeśli prowadzący człowiek nie jest silną osobowością, to musi sobie pomóc , ograniczając wyprzedzanie- narzędzie jest dowolne i raczej umowne.
To może być dłoń mówiąca stop , jeszcze lepiej zatrzymanie własnego ciała, na co koń tez powinien odpowiedzieć zatrzymaniem.

Tych metod jest sporo- wydaje mi się, że metoda P.Parelli jest dokładnie i instruktażowo wytłumaczona.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Broker
roczniak
roczniak

PostWysłany: Wto. 23 Cze. 2009, 15:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Konia powinno nauczyć się chodzenia za człowiekiem, obok człowieka i przed nim

Po co konia uczyć chodzenia przed człowiekiem?
Powrót do góry
TomC
roczniak
roczniak

PostWysłany: Sro. 24 Cze. 2009, 09:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze jest to sprawdzian, na ile koń ci ufa i na ile uważa za wyższego w hierarchii. Po drugie bardzo przydaje się przy posyłaniu konia do przyczepy, w wąskie bramki startowe i inne przejścia, pomaga koniowi przy pokonywaniu przeszkód .
Powrót do góry
guli
Nasza Szkapa
Nasza Szkapa

PostWysłany: Sro. 24 Cze. 2009, 09:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uczy też konia pewności siebie i przyzwyczaja do obecności człowieka za nim , a nie podążania za ludzkim przewodnikiem.
Jazda wierzchem to dla konia człowiek jest za nim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Broker
roczniak
roczniak

PostWysłany: Sro. 24 Cze. 2009, 13:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Acha, dzięki za odpowiedzi Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: