Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dlaczego (wg Kuhajlan) nie lubicie westernu?
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 14:04    Temat postu: Dlaczego (wg Kuhajlan) nie lubicie westernu? Odpowiedz z cytatem

Przeglądając kolejny stary temat natknęłam się (znowu!) na nie pozostawiane suchej nitki na kowbojach. Co macie do westernu? Dlaczego ten styl jest negowany? Bo używamy ostrych wędzideł? Bo niekiedy jeździmy w ostrogach? Bo odróżniamy lope od galopu i jog od kłusa?
Dlaczego ostre wędzidło? Bo jeździ się na luźnej wodzy. Dlaczego ostrogi? Bo jeździec ma nogi daleko od konia i normalnie musi przesuwać nogę o 20 cm a w ostrogach o 2 cm. Na dodatek ostróg używają niektórzy, ja rzadko.
Czym się różni lope od galopu?
Lope
To jest lope.

A jog?
Jog 00:23

Proszę powiedzcie mi, co macie do stylu western? Oczywiście nie piszę o idiotach, którym się wydaje, że jeżdżą tylko o normalnych westernowcach.

Ja też mogłabym napisać, że styl angielski to zUo bo angole używają czarnej wodzy, wypinaczy, rollkurują konie i w ogóle.
koniara
roczniak
roczniak

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 14:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Proszę powiedzcie mi, co macie do stylu western? Oczywiście nie piszę o idiotach, którym się wydaje, że jeżdżą tylko o normalnych westernowcach.

Osobiście do samego westernu nic nie mam, choć wolę jazdę w klasycznym stylu zachodnim (westu próbowałam kilkakrotnie)... Natomiast swoją opinię nt. west w Polsce opisujesz w powyższym zdaniu (nie generalizuję, ale niestety w dużej mierze tak to wygląda w kraju, poza wciąż jeszcze niezbyt licznymi wyjątkami). Takie osoby psują wizerunek tej formy uprawiania jeździectwa, a widziałam już właśnie takie przypadki... na zasadzie "kopnij go (najlepiej ostrogą), bo nie idzie", albo ciągnięciem za wodze, tak, że koń ma głowę niemal przy piersi - zero luźnej wodzy, przy cienkim wędzidle czy przystosowanie do westu koni (kilkunastoletnich), które "całe życie" chodziły w siodle klasycznym (angielskim), i nazywanie ich końmi westowymi. To tylko nieliczne przykłady, ale niestety jak ktoś coś takiego zobaczy, to nie dziw się, że wyrabia sobie taką, a nie inną opinię na ten temat...
Wiem, że są miejsca i osoby, które jeżdżą "tak jak powinny", ale wciąż odnoszę wrażenie, że takich miejsc/osób w Polsce jest ciągle zbyt mało, biorąc pod uwagę liczbę ośrodków, które chcą uczyć jazdy w tym stylu (nierzadko na zasadzie "bo taka moda")...
Nie twierdzę, że west jest zły, bo i west i "klasyka" mają swoje zalety i wady, w jednym i drugim stylu można koniowi zrobić krzywdę, a można też wspaniale współpracować i sprawić, by jazda cieszyła obie strony (jeźdźca i konia)...
Może inni się wypowiedzą, natomiast moja opinia jest taka, jak napisałam Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 14:53    Temat postu: Re: Dlaczego? Odpowiedz z cytatem

Kuhajlan napisał:
Przeglądając kolejny stary temat natknęłam się (znowu!) na nie pozostawiane suchej nitki na kowbojach.

Wskaż - proszę - ten temat.

Nie ufam ludziom, którzy zajeżdżają konie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 15:00    Temat postu: Re: Dlaczego? Odpowiedz z cytatem

Kuhajlan napisał:
Czym się różni lope od galopu?
Lope
To jest lope.

Tragedia w trzech taktach. Zabijam się!

(Tak formalnie, to niczym się nie różni.)

No i byłbym zapomniał:
ja lubię western.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego tragedia? To naprawdę fajne tempo. Wygodniejsze niż kłus, optymalnie szybkie. I like it Smile

Gdzie?
Tu
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 20:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do postu koniary:
Nie specjalnie lubię określenie "styl klasyczny". Jak dla mnie nie ma klasycznego stylu bo styl w jeździectwie to nie jest coś, co wykształciło się wczoraj tylko coś, co w każdym regionie świata oddzielnie kształciło się przez dziesiątki a nawet setki lat.

Zgadzam się z tobą jednak. Ale dla mnie tacy ludzie to nie jeźdźcy tylko tzw. meeee. Sygnały ostrogami powinny być jak najlżejsze. Bez kopania, pukania czy innego dziobania. A co do ciągnięcia za wodze- westernowe wędzidło jest tak zbudowane, że siłą to sobie można za przeproszeniem konia z****ć a nie wywołać prawidłową reakcę. Ale cóż, tak jak piszesz, niektórzy tego nie rozumieją.

Co do koni kilkunastoletnich to da się takiego przestawić na western jednakże to nie może być tak, że właściciel myśli sobie- "dzisiaj pojeżdżę west" na drugi dzień mu się odmieni "to dzisiaj po angielsku" a na następny "dzisiaj west" i tak w kółko. Takie zachowanie, tak jak piszesz, robi koniowi wodę z mózgu.
koniara
roczniak
roczniak

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dlatego do tego styl "klasyczny" dodaję zachodni, angielski, tak gwoli wyjaśnienia Smile
Piszesz, że siłą wiele nie załatwi, podobnie jak przy angielskim stylu, ale munsztuk z pewnością może więcej krzywdy zrobić niż zwykłe wędziło (i w tym momencie nieważne jaki to styl)...
trzeba trzymać kciuki, żeby takich jeźdźców typu "meee" (czemu takie określenie? Smile) było jak najmniej, wówczas może więcej ludzi przekona się do westu...
Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No jasne, że może. Ale to chyba nie znaczy, że wszyscy, któzy go używają są źli do szpiku kości Twisted Evil
koniara
roczniak
roczniak

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie no coś ty, to są już przypadki ciężkie Laughing Laughing Laughing hehehe
grunt, żeby i koń i jeździec mieli dobrze, choć zapewne koń wolałby po pastwiskach biegać, a niekoniecznie pracować, no ale wiadomo o co chodzi Smile
Powrót do góry
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Sro. 12 Maj. 2010, 22:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kuhajlan napisał:
Gdzie?
Tu

Aha.
No to w takim razie:
- wątek, ten wskazany przez Ciebie, ma tytuł "O! Mowo!",
- nie jest ani o westernie, ani o kowbojach jako takich,
- jest o kowbojach, kowbojkach i wszystkich innych, którzy mówią np., że "koń jest siadany" yyk!
- wypowiada się tam między innymi największy propagator westernu w Polsce i ani on innym, ani jemu inni nie przeszkadzają (a nawet zgadza się on z główną tezą tamtego wątku).

Nasza Szkapa nigdy nie była terenem "wojen religijnych". Natomiast zawziętych dyskusji - jak najbardziej. Ale tego też trzeba się nauczyć.

Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Czw. 13 Maj. 2010, 07:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Każde dziecko z klasyki wie, że munsztuk to ostre kiełzno. Kowboje używają bardzo ostrych munsztuków z długimi czankami i wysokimi portami. Ale mówią na to "czanka" - i już. Prawda, że miłe dla ucha? No i nie jest (niby) tym paskudnym munsztukiem.
Pomijając w tym momencie błąd w nazewnictwie, to tak jakby ktoś na groźnego brytana powiedział "psiutek" - a co, nie wolno?

Cytat:
kowboje wręcz kochają sie w dłuuuugich czankach i wielkich ostrogach z byczymi gwiazdkami

T.B.
koniuszy

PostWysłany: Czw. 13 Maj. 2010, 13:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i co z tego wynika Question

Pomijam już nawet to, że zawsze znajdzie się ktoś gadający nie na temat.
Przyjmijmy, że ktoś ma takie zdanie. Tam, wtedy - nilomu to nie przeszkadzało. Łącznie z osobą, o której wspomniałem. Natomiast obawiam się, że Ty tęsknisz do jakiejś kłótni (nie mylić z dyskusją).

Kto to są ci "Wy", do których piszesz "Dlaczego nie lubicie westernu?"
Jeśli to mamy być my, czyli Szkapowicze, to my mówimy Ci: wypij szklankę wody dla ochłody.

Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Czw. 13 Maj. 2010, 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy cytat pochodzi z twojego postu. Nie tęsknię za kłótnią tylko pytam dlaczego western jest piętnowany. I "wy" to nie szkapowicze tylko osoby jeżdżące w stylu angielskim.
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Czw. 13 Maj. 2010, 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powinienem zapytać po raz kolejny: i co z tego wynika?

Mogę do tego powtórzyć: ktoś ma takie zdanie (ja lub ktokolwiek inny). Wykaż, że to nie jest prawda. Albo przedstaw swoje zdanie, a inni ocenią kto jest bliższy prawdy. Na tym polega dyskusja. "Western jest piętnowany" to słowa bez pokrycia. Znów powtórzę: gdyby to była prawda, pierwszy zauważyłby to udzielający się w tamtym wątku największy propagator westernu w Polsce.

Powrót do góry
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Pią. 14 Maj. 2010, 03:28    Temat postu: Re: Dlaczego (wg Kuhajlan) nie lubicie westernu? Odpowiedz z cytatem

Kuhajlan napisał:
Dlaczego ostre wędzidło? Bo jeździ się na luźnej wodzy.

A ja zapytam: co ma piernik do wiatraka?
Niektórzy jeżdżą na takich "luźnych wodzach", że aż nie mają ich wcale (wodze zostawiają w domu - gdybyś nie wiedziała o co mi chodzi). Jakie ostre i gdzie wtedy zakłada się koniowi wędzidło?

Kuhajlan napisał:
Dlaczego ostrogi? Bo jeździec ma nogi daleko od konia i normalnie musi przesuwać nogę o 20 cm a w ostrogach o 2 cm.

Przesuwać, żeby co? Kopać konia piętami? Powinnaś używać łydek, a nie pięt. "Klasyczni" ujeżdżeniowcy nie zakładają ostróg dlatego, że mają nogi daleko od konia, no i wystarczają im krótkie, stępione ostrogi.
I dlaczego ten jeździec ma mieć nogi daleko od konia? To chyba bardzo męczące by było? Pierwsze słyszę, że w stylu western jeździ się z nogami daleko od konia.

Spróbuj znaleźć jakieś inne wytłumaczenie dla stosowania ostrych kiełzn i ostrych ostróg.

Kuhajlan napisał:
Dlaczego tragedia?

Bo koń na tym filmiku wygląda jak spętany. Jakby za chwilę miał zaplątać się we własne nogi. Na szczęście do samych Amerykanów już dotarło, że to nie jest to o co chodzi w galopie - w żadnej konkurencji.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: