Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hodowla konia.
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SLAWEKZZ
źrebak
źrebak

PostWysłany: Nie. 30 Maj. 2010, 21:03    Temat postu: Hodowla konia. Odpowiedz z cytatem

Witam !
Swój post zacznę od tego, że przedstawię się jako osoba nic nie wiedząca o koniach Wink
Ostatnio oglądając film do głowy przyszła mi myśl, że super byłoby mieć konia. Przejrzałem konie, ich ceny, zalety, wady i postanowiłem załatwić sobie Konia (klacz) Wielkopolsk/iego/ą. No i tu zaczął się problem. Zamierzałem kupić 1-letniego konia, ale bym musiał go ujeździć, wiedzieć jak się nim opiekować, no ale nie wiem. Widziałem, że są już do sprzedaży konie dorosłe, ujeżdżone, ale ja chciałem mieć konia którego znałbym od dzieciństwa.
Tutaj zwracałbym się z prośbą do was drodzy internauci Smile Moglibyście mi opowiedzieć jak ujeżdżać konia oraz go hodować, a najlepiej może podać jakiś tytuł książki w której mógłbym znaleźć hodowlę konia krok po kroku.
No i jeszcze jedno, czy koń wielkopolski nadaje się "do ludzi" ? Najlepiej dla około 13letniego syna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sniez
źrebak
źrebak

PostWysłany: Nie. 30 Maj. 2010, 22:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zdziwiłbym się, gdyby w Twoim kierunku posypały się gromy. Zwierzę i opieka nad nim, tak jak opieka nad psem czy kotem przypuszczalnie jeszcze ujdzie na podstawie wiedzy książkowej. Nie rozumiem jednak w jaki sposób chcesz nauczyć konia jeździć pod siodłem nie potrafiąc jeździć?. Z tego co widzę, konie ujeżdża się często w grupie, bazując na zachowaniach stadnych konia oraz doświadczeniu i umiejętnościach nauczyciela. Młody koń widzi, że najważniejsze konie w stadzie mają zaufanie do nauczyciela i dają na sobie jeździć. Myśli wtedy, że to coś normalnego - to początki pracy...
Powrót do góry
sniez
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 00:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

koń dla początkujących

Trochę linków o ujeżdżaniu konia:
profesjonalny trening konia
http://ait.com.pl/konie/forum/viewtopic.php?t=1859
http://ait.com.pl/konie/forum/viewtopic.php?t=1019
http://www.ait.com.pl/konie/forum/viewtopic.php?t=249
http://ait.com.pl/konie/forum/viewtopic.php?t=1141
http://ait.com.pl/konie/forum/viewtopic.php?t=1510
Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 07:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Również zadam pytanie: jak bez wiedzy, doświadczenia i równowagi na końskim grzbiecie chcesz UJEŻDŻAĆ młodego konia?
Koń to nie pies, że kupuje się szczeniaka.
Myślisz, że jazda konna to jak jazda na rowerze? Wsiadasz i jedziesz? Nie.
Najpierw zapisz się do jakiejś porządnej stajni, gdzie nauczą cię jeździć a potem po paru latach pomyśl dopiero o swoim koniu...
antonuwkaa
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 08:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prowadząc jazdy spotykam ludzi którzy mówią- przecież to takie łatwe -na filmach śmigają że hej! proszę mnie puścić sam chce!-(normalnie nóż mi sie otwiera w kieszeni)ale co tam ;puszczam i co śmiga jak mig- stoi baran bo ruszyć nawet nie potrafi a niby to takie proste wariat To podobnie twoja sytuacja ,dobrze że choć sie przyznajesz że nie masz o tym pojęcia Wink ale tak jak mówiła poprzedniczka naucz się jeździć wpierw a potem myśl o własnym koniu-wyjdzie to wam na dobre chyba że ów konik ma robić za kosiarke do trawy choć i taki sprzęt trzeba umieć obsługiwać. Laughing
Powrót do góry
sniez
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 09:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... ale jednak powinniście pomóc i odpowiedzieć na pytania. Postaram się cokolwiek zasugerować:

Z ogólnej opieki nad koniem jest mnóstwo poradników. np:
http://www.bookmaster.pl/poradniki/zwierzeta/konie/ksiazki/1807/

W sprawie ujeżdżania to może książka "Trener radzi" ?

Można by jeszcze poszukać filmu DVD zatytułowanego „Konie chcą nas rozumieć".

Jeżeli decyzja o kupnie młodego konia jest ostateczna, to chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby jego hotelowanie gdzieś w dobrej stajni (jest czas na nauczenie się wszystkiego). Wam zaleciłbym kurs jeździectwa u instruktora na doświadczonych i spokojnych koniach, natomiast koniowi gdy podrośnie - profesjonalny trening ujeżdżania u doświadczonego instruktora. Myślę, że więź z koniem na tym nie ucierpi, a w ten sposób nie wyrządzicie szkody ani koniowi ani sobie.
Powrót do góry
T.B.
koniuszy

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 10:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podoba mi się ten tytuł:
"101 pytań o konie. Czemu koń rusza gdy woźnica cmoka"

Na tytułowe pytanie znam odpowiedź:
bo koń się boi, że go woźnica w tyłek pocałuje.

Wracając do naszego tematu, powiem tak:
Jest nawet doskonała, kawaleryjska Instrukcja ujeżdżania koni. Na innym forum ktoś dokładnie opisuje swoją pracę z koniem wg tej instrukcji. Ale jest to bardzo doświadczony jeździec. Nie polecam, a nawet przestrzegam przed traktowaniem wszelkich "instrukcji ujeżdżania koni" tak jak instrukcji obsługi cepa. Książki, filmy, Internet - są bardzo cenne ale jako pomoc. Nie da się nimi zastąpić godzin spędzonych w stajni i w siodle, ani godzin rozmów z instruktorami, stajennymi czy innymi, doświadczonymi koniarzami. Forum jest po to, żeby można było pogadać o wszystkim. Książki czytać trzeba. Jednak czasem jedyną słuszną radą jest doradzenie udania się do szkółki jeździeckiej, potem może na jakieś wczasy w siodle, jakiś rajd, a potem praktyki, praktyki, i jeszcze raz praktyki pod okiem dobrych nauczycieli.

Tak na marginesie:
pytasz chyba o chów konia, a nie o hodowlę?

Nie ufam ludziom, którzy zajeżdżają konie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
SLAWEKZZ
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 19:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha, dzięki za rady. Smile
Jeżeli już chciałbym nauczyć się jazdy na koniu oraz ujeździć go to ile może to kosztować ?
A i czy trzeba konia do jakiejś stajni zaprowadzić, czy można tak zrobić aby u mnie został ujeżdżany ?
Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za naukę jazdy będzie jakoś 30- 50 zł/h
Przy zleceniu ujeżdżania konia trenerowi zapłacisz ok. 500- 700 zł/mies. Raczej żaden trener nie będzie się fatygował do ciebie.
evaQniK
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 22:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

masa ogłoszeń jest na necie(jak wpiszesz praca przy koniach) ludzie się ogłaszają i oferują ujeżdżenie konia i to u właściciela(tam gdzie koń stoi) no w zależności w jakim rejonie mieszkasz.
Ale tak szczerze mówiąc jak przeczytałam twoje wprowadzenie do tego postu to się przeraziłam Shocked Shocked Shocked wogóle to"jak ujeżdżać konia" , "chciałem kupić 1-letniego ale bym musiał go ujeździć" , "ostatnio olądając film przyszło mi do głowy że fajnie by było mieć konia" ooo masakro.... człowieku! to brzmi mniej więcej tak:aaa byłem ostatnio w supermarkecie zobaczyłem świetnego konia na półce-fajnie by było go mieć-wziąłem no i jest-co dalej???
KOŃ TO NIE ZABAWKA! TO DUŻE DZIKIE SILNE PŁOCHLIWE ZWIERZE, KTÓREGO REAKCJI CZĘSTO NIE MOŻNA PRZEWIDZIEĆ!!! Błagam pomyśl logicznie jak można nie wiedząc nic o koniach , nie jeżdżąc zapragnąć mieć konia i go ujeżdżać tylko na podstawie teoretycznych wskazówek. Ludzie z doświadczeniem,trenerzy stosują różne sposoby,często inne do każdego konia a ty od tak chcesz nagle to robić "bo widziałeś konia w filmie" - to nie to samo:) we filmie zawsze konie są piękne wyszkolone posłuszne spokojne a jeźdźcy wytrawni Rolling Eyes -to tylko film,rzeczywistość jest inna:) a poza tym jak czytałam w pewnej książce odnośnie tego co mówiłeś" ale ja chciałem mieć konia którego znałbym od dzieciństwa" - to właśnie znać konia od małego to chyba tylko z wyglądu wtedy się nie zna charakteru konia. Mając źrebaka to tak naprawdę go nie znasz-nie wiesz jaki będzie po rodzicach-jakie może mieć narowy-konia możesz poznać dopiero jak będzie starszy:) tym bardziej jak się kupuje konia gdzieś tam z ogłoszenia w internecie gdzie nie znasz rodziców źrebaka i nie masz możliwości obserwacji ich zachowań Smile dlatego błagam cie dla dobra twojego , twojego syna, i konia:) najpierw razem z synem znajdźcie sobie sympatyczną stajnie poświęćcie nawet rok czasu na nabycie umiejętności i wiedzy praktycznej i potem podejmijcie decyzje:) szkoda by było gdyby w takim pośpiechu kupić konia i po dwóch miesiącach stwierdzić że synowi się nie podoba a tobie koniki nie jeździ tak jak w filmie-rozczarowanie i najlepiej co wtedy -pozbyć się konia??? odpowiedź chyba na to pytanie jest tutaj zbędna z mojej strony Smile trzymam kciuki za Twój rozsądek Smile
Powrót do góry
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 22:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak. Ale wtedy przeważnie trzeba zapewnić trenerowi mieszkanie itp. itd. A chyba nie o to chodzi. Poza tym zgadzam się w 100%.
Kuhajlan
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A pozatym pamiętaj, że na filmach stajnia zawsze jest czysta i zadbana ale w rzeczywistości po koniku trzeba sprzątać a obornik gdzieś wywozić. Wiesz już gdzie? Chyba, że masz super cierpliwych sąsiadów...
evaQniK
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

he he którzy lubią smrodek obornika Smile hihi albo za płot do sąsiada:) hihihi (taki tylko żart;)
Powrót do góry
SLAWEKZZ
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 31 Maj. 2010, 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kuhajlan napisał:
A pozatym pamiętaj, że na filmach stajnia zawsze jest czysta i zadbana ale w rzeczywistości po koniku trzeba sprzątać a obornik gdzieś wywozić. Wiesz już gdzie? Chyba, że masz super cierpliwych sąsiadów...

Zawsze marzyłem o hodowli pieczarek Wink
Na końskim łajnie najlepsze Very Happy
Powrót do góry
sniez
źrebak
źrebak

PostWysłany: Wto. 01 Cze. 2010, 09:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nieźle się trzeba narobić przy oborniku zanim wyrosną grzybki. Ponadto nie będzie czasu na jazdy Wink

http://www.polmycel.pl/html.php/artykul/27
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: